mechanik w warsztacie

Jeśli samochód ma gwarancje i można go naprawić w autoryzowanym serwisie, w sumie właściciel auta ma jasną sytuację. Jeśli jednak jeździsz starszym modelem, warto wiedzieć, czym kierują się klienci, wybierając mechanika. Poznaj cechy idealnego warsztatu mechanicznego, którymi powinieneś się kierować.

Zastanawiasz się, czym kierują się klienci, wybierając warsztat samochodowy? A może chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nie trafić na miernego mechanika? Przecież prawdziwy maniak motoryzacji nie dopuszcza, aby jego samochód był w złym stanie. Wybór mechanika to więc kluczowa sprawa. Fani motoryzacji jednak widzą, jak rozpoznać warsztat samochodowy, w którym pracują fachowcy.

Na co zwracać uwagę wybierając warsztat samochodowy?

 1. Pierwszym źródłem informacji o polecanych warsztatach mechanicznych są koledzy. Praktycy wiedzą, w którym miejscu pracują mechanicy znający się na rzeczy, który usługę wykonają szybko i stosunkowo tanio. Co istotne, dzięki „plotkom” zainteresowany dowie się o specjalizacji danego mechanika. Wiadomo bowiem, że ktoś, kto zna się na BMW, niekoniecznie sprawnie naprawi samochód dostawczy.

  Jako mechanik, musisz zadbać o swoje dobre imię. W dobie internetu nieodzowne są strony internetowe. Ponadto prawie każdy kierowca szuka informacji o poleconym mechaniku na profilach społecznościowych i miejscowych forach.

 2. Wielbiciel motoryzacji, nim wybierze warsztat, dobrze go obejrzy, podglądając również pracę mechanika. Przede wszystkim każdy zwróci uwagę na rodzaj obsługiwanych samochodów oraz sposób ich parkowania, serwisowania i ogólnej obsługi. Wiadomo, że nieład na parkingu ułatwia zadrapanie nadwozia czy inne uszkodzenia. Stare marki na podjeździe też nie wróżą nic poza tym, że mechanik naprawia wszystko szybko, tanio i używa zamienników lub części ze szrota.
 3. Najlepszą reklamą dla mechanika są zadowoleni kierowcy. Nawet najmniejszy warsztat może utrzymywać wysokie standardy usług, jeśli pracują w nim fachowcy. Liczy się tu rzetelność, uczciwość, kompetencja. Klienci zwracają uwagę na sposób prowadzenia ksiąg, sposób rozmowy i jakość przeprowadzanego wywiadu, dotyczącego stanu technicznego pojazdy i historii jego napraw. Ceni się przeprowadzenie wstępnej diagnozy, omówienie planu naprawy usterki, oraz przedstawienie szacunkowego kosztu usługi.
  Takie podejście zdradza, że mechanik profesjonalnie podchodzi do pracy i zna się na swoim fachu.
 4. Dobrze wyposażony warsztat świadczy o wysokich zarobkach mechanika, a więc popularności jego usług, przynajmniej w najbliższej okolicy. Jeśli warsztat dysponuje wysokiej jakości sprzętem, od razu można przypuszczać, że nie zarobiłby kwot przeznaczanych na uzbrojenie miejsca pracy, jeśli pracowałby niestarannie, niewydajnie i tanio. Plotki o fuszerkach rozchodzą się szybko i jeszcze szybciej spadają obrotu warsztatu.
 5. Właściciele samochodów starają się wybrać warsztat stosunkowo blisko miejsca zamieszkania. Jest to posunięcie logiczne. Przemawia za nim również ekonomia np. dojazdu z samochodem i po samochód.
 6. Dla zmotoryzowanych liczy się precyzja, nie tylko wykonania, ale również oszacowania szkody i kosztów jego naprawy. Mało kto wybierze ponownie warsztat, w którym miała być zmieniana drobna część, a zakończyło się na kilkudniowej naprawie, wartej kilkaset zł więcej. Nikt nie też lubi przyjeżdżać po samochód kilka razy w ciągu tygodnia. Rozplanowanie prac to bowiem podstawa dobrego warsztatu mechanicznego.
 7. Liczy się również profesjonalne podejście do zadania. Przyjęcie zlecenia bez podpisania stosownej umowy nie chroni zarówno właściciela samochodu, jak i warsztatu.
 8. Samochód zastępczy prawdopodobnie dawany jest jedynie w serwisach autoryzowanych. Jest to jednak zaleta idealnego warsztatu, z której przykład powinni brać wszyscy mechanicy.
 9. Dobry mechanik ma stały kontakt telefoniczny ze zleceniodawcą. Lepiej powiedzieć od razu o nieprzewidzianych wydarzeniach, niż bawić się w głuchy telefon. Zdecydowanie Klienci szukający godnego polecenia warsztatu zwracają uwagę na utrzymywanie z nimi kontaktu.
 10. Wszędzie utarło się powiedzenie, że „jak coś jest od wszystkiego, jest do niczego”. Klienci wolą więc wybierać warsztaty specjalizujące się w danej marce samochodu.

Cena nie jest najważniejsza

Można by przypuszczać, że klienci, jadąc do warsztatu mechanicznego, patrzą głównie na cenę. Coraz bardziej liczą się jednak przytoczone powyżej, cechy. Warto wziąć je pod uwagę.