zmiatanie śniegu z szyby auta

Dla wielu kierowców zima to prawdziwe wyzwanie. Pomijając utrudnione warunki jazdy, już sam rozruch silnika może być kłopotliwy. Do tego dochodzą szyby, z których trzeba usuwać śnieg i warstwy lodu.

Warto zrobić to wyjątkowo dokładnie, bowiem za nieodśnieżenie auta i tablic rejestracyjnych, oraz jazdę z nie oczyszczonymi szybami, grozi mandat karny w wysokości od 20 do 50 zł. Przy próbach poruszania się samochodem oczyszczonym na tzw. czołgistę, gdzie na przedniej szybkie wyskrobana jest jedynie szczelina, Policja może nawet wnioskować w sądzie o dotkliwszą karę. Taka jazda jest bowiem szczególnie niebezpieczna.

Kierowcy mają sposoby na skute lodem szyby

Ilu kierowców, tyle technik odmrażania szyb. Każdy stara się maksymalnie ułatwić sobie działania i szybko wskoczyć za kierownicę szczególnie rano, gdy nie tylko jest nieprzyjemnie zimno, ale również większość spieszy się np. do pracy. Kierujący wykorzystują więc różne sposoby odmrażania szyb.

zmiatanie śniegu z maski auta

Woda

Niektórzy stosują wręcz drastyczne metody i polewają zamarzniętą szybę wodą. Jeśli woda nie jest zbyt gorąca, lód szybko staje się przezroczysty, a następnie znika. Jeśli jednak temperatura cieczy jest za wysoka, na szybie mogą pojawić się pęknięcia. Ponadto woda działa korozyjnie i może uszkodzić uszczelki oraz pióra wycieraczek samochodowych.

Odmrażacze hand made

Niektórzy przygotowują domowe specyfiki na bazie alkoholu izopropylenowego, octu i wody. Wlewają je w butelki ze spryskiwaczami i używają do usuwania śniegu i lodu z szyb. Nie raz mieszają to z płynem do spryskiwaczy lub rozprowadzają ciecz wewnątrz samochodu, dla uniknięcia zaparowania szyb od środka. Pamiętać jednak trzeba, że specyfiki te są łatwe do przygotowania, tanie, ale niestety bywają zawodne. Zbyt duża ilość wody w mieszance powoduje wtórne zamarznięcie szyby, a ocet może uszkodzić powierzchnie chromowane.

Skrobaczka

Większość kierowców stosuje więc klasyczne rozwiązanie i sięga po skrobaczkę do szyb. To niewątpliwie najpopularniejsza metoda usuwania śniegu i lodu z każdej powierzchni. Wymaga włożenia sporej pracy i wysiłku, ale zdecydowanie nie ma kierowcy, który choć raz nie skrobałby szyb. Dużym ułatwieniem przy tej pracy jest zakup mocnego i trwałego urządzenia, którego plastik nie pokruszy się na skrobanej powierzchni, uszkadzając tym samym szybę. Niestety, przy stosowaniu nawet najlepszych skrobaczek, musimy wiedzieć, że nawet drobiny kurzu, piasek, sól i inne zanieczyszczenia mogą, porysować nam powierzchnię.
Dlatego, do usuwania lodu, poleca się używać odpowiednich produktów zimowych.

Najlepsze są nowoczesne odmrażacze do szyb

Odmrażacze mają skoncentrowany i silny strumień, a ich działanie jest zadowalające i szybkie. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo energii i czasu, szczególnie jeśli chcemy zdążyć do pracy w mroźny poranek spod naszego bloku, a nie chcemy skrobać samochodu jak reszta sąsiadów.
Inne sposoby odmrażania szyb zdecydowanie pozostają w tyle. Warto więc wybrać sposób skuteczny, szybki, a przy tym ekonomiczny.