radiowóz policji na ulicy

O prawie jazdy marzy bardzo wielu z młodych ludzi. Po ukończeniu 18. roku życia dorosły decyduje się na podejście do egzaminu na prawo jazdy, dzięki któremu pełnoprawnie będzie mógł poruszać się po wszelkich drogach. Czekają go spotkania teoretyczne z instruktorami oraz zajęcia praktyczne. Do zdania ma nie tylko egzamin praktyczny, w którym musi wykazać się umiejętnością poruszania się, bezpieczeństwem za kółkiem, ekojazdą, ale również teoretyczny – sprawdzane są znajomości zasad, znaków drogowych kierowcy.

Po trudach związanych ze zdawaniem egzaminów, 2 tygodnie po zdaniu egzaminu, młody kierowca otrzymuje laminowany dokument- prawo jazdy. Wydawać by się mogło, że najgorsze już minęło i teraz już tylko pora na przyjemności i podróże, ale na drodze czeka go wiele utrudnień.

Zdarzeń, przez które kierowca może stracić prawo jazdy jest wiele, a utrata prawa jazdy może być na okres tymczasowy lub stała w zależności od wykroczenia popełnionego przez kierowcę.

Pierwszym powodem, przez który odbierane jest prawo jazdy, to jazda po spożyciu alkoholu- alkomat wykazuje od 0,2 od 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W takim wypadku policja może zatrzymać prawo jazdy. Kolejnym przypadkiem jest stan nietrzeźwości, czyli, gdy urządzenie pomiarowe wskaże powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu.

Po utracie praw do prowadzenia auta można ubiegać się o jego przywrócenie pod kilkoma warunkami.

Po pierwsze, zgodę musi wyrazić sąd. Po drugie, jeśli to nastąpi, można prowadzić wyłącznie pojazdy wyposażone w blokadę alkoholową, która uniemożliwia uruchomienie samochodu po spożyciu alkoholu. Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, wspomina , że przepis ten jest stosowany bardzo rzadko, a powodem jest jego nieznajomość. Rzecznik cytuje przy tym kodeks karny wykonawczy. Zgodnie z art. 182a §1 Kkw, istnieje możliwość zmiany zakazu prowadzenia pojazdów, na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady alkoholowej. Sąd może tej zmiany dokonać, gdy zakaz prowadzenia pojazdów był już wykonywany przez połowę orzeczonego okresu, a przypadku dożywotniego zakazu – po 10 latach. Sąd musi też uznać, że zachowanie sprawcy podczas wykonywania zakazu uzasadnia przekonanie, że gdy będzie on prowadzić samochód ze wspomnianą blokadą, nie będzie zagrażać bezpieczeństwu. Wówczas starosta może zwrócić prawo jazdy. Zmianę tę sąd może oczywiście w każdym momencie uchylić, zależnie od okoliczności.

oznaczenie stop przy zderzaku

Adam Bodnar zwraca uwagę, że wspomniana możliwość jest szczególnie istotna, gdy samochód jest środkiem utrzymania lub jedyną możliwością transportu.

Stracić prawo jazdy można również wtedy, gdy skumulują się punkty za drobne lub poważniejsze wykroczenia zebrane przez rok. Zmotoryzowany, który przekroczy 24 punkty będzie zmuszony oddać dokument zezwalający na prowadzenie samochodu. Jeśli ktoś ma limit punktów karnych na wyczerpaniu może raz na pół roku odbyć kurs reedukacyjny prowadzony przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Kasuje on sześć punktów.

Policjant może zatrzymać prawo jazdy również wtedy, kiedy na skutek zniszczenia prawo jazdy jest nieczytelne lub w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie o podrobieniu bądź przerobieniu prawa jazdy. Kierowca powinien pamiętać, że policjant może zatrzymać prawo jazdy również wtedy, kiedy upłynął termin ważności tego dokumentu. W takim wypadku policjant wydaje pokwitowanie, które należy wyjaśnić w wydziale komunikacji w ciągu 7 dni.

Najnowszym i często stosowanym przez policjantów prawem jest zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie o 50km/h dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Według tych przepisów prawo jazdy odbierane jest na okres 3 miesięcy. Po tym czasie można je odzyskać w wydziale komunikacji. Jeśli w tym czasie ta sama osoba zostanie ponownie złapana za kierownicą mimo utraty prawa jazdy, kara ma być przedłużana do pół roku. Kierowcy – recydywiście, który zostanie po raz trzeci zatrzymany bez uprawnień, starosta może całkowicie cofnąć prawo jazdy. Aby ponownie, legalnie, usiąść za kierownicą, musi ponownie zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Od 1 stycznia 2017r. Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy osobie, która przekroczyła prędkość o 50km/h, nawet jeśli kierowca nie ma przy sobie dowodu osobistego. Uszczelnienie przepisów pozwala starostom zatrzymać dokumenty na podstawie informacji od policji lub Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego o fakcie zbyt szybkiej jazdy. Staroście do zabrania prawa jazdy wystarczyć ma również zapis z fotoradaru.

Jak widać, młody kierowca, który chce zatrzymać na lata samochód musi mieć się stale na baczności. Policja drogowa bardzo często kontroluje polskie, by dbać o bezpieczeństwo i zatrzymywać tych, którzy nie jeżdżą w zgodzie z prawem o ruchu drogowym. Wsiadając „za kółko” trzeba zdawać sobie sprawę o powadze sytuacji i o tym, że można pozbawić życia i zdrowia nie tylko siebie, ale ludzi, którzy przypadkiem staną na twojej drodze.

 

Jeżeli straciłeś prawo jazdy i potrzebny Ci transport Twojego auta – skontaktuj się z nami!