Akumulator - Rusin pomoc drogowa

Akumulator jest źródłem energii dla całego samochodu. Bez akumulatora rozruch jakiegokolwiek podzespołu jest niemożliwy. Dlatego każdy wie, jak ważne jest dobre ogniwo. Nie ma chyba kierowcy, który choć raz nie stanąłby przed koniecznością jego zakupu. Przeczytaj, co zrobić, aby nie popełniać błędów przy zakupie akumulatora!

Kiedy zdecydować się na nowy akumulator?

Większość osób kupuje akumulatory, kiedy obecnie używane odmówią posłuszeństwa. Tylko nieliczni zmieniają je, jeśli zauważą symptomy spadku jakości ich działania. Tymczasem zmiany napięcia, większe zużycie energii podczas postoju, awaria alternatora, zużyte kable, problemy z odpalaniem samochodu i utrudnione ładowanie akumulatora prostownikiem, powinny być przesłanką do rozejrzenia się za nowym urządzeniem. Niezwłocznie też powinieneś zakupić nowy akumulator, jeśli zauważysz uszkodzenie jego obudowy.
Jakość ogniwa i sposób jego działania nie tylko bowiem wpływa na komfort użytkowania samochodu, ale również na bezpieczeństwo jazdy autem.

Gdzie kupić akumulator?

Jeśli już podejmiesz decyzję, że należy wyposażyć Twój samochód w nowy akumulator, warto wiedzieć, że choć można nabyć go niemal wszędzie, dobrego modelu nie kupisz raczej w markecie. Nie wiadomo bowiem, jak akumulator był obsługiwany przed wystawieniem na sklepową półkę i ile na niej stoi. Uszkodzenia ekspozycyjne mogą być niewidoczne z zewnątrz. Pęknięte blaszki wewnętrzne czy złej jakości wypełnienie mogą narazić Cię na niepotrzebne, dodatkowe wydatki, a nawet być przyczyną uszkodzenia samochodu.
Podobne historie mogą mieć miejsce, jeśli zdecydujesz się na zakup akumulatora odnawialnego, od osoby prywatnej, czy z niesprawdzonego źródła.
Najlepszym miejscem na zaopatrzenie się w to urządzenie jest specjalistyczny punkt zajmujący się obsługą akumulatorów, sklep motoryzacyjny, ewentualnie zaufany warsztat samochodowy.

Jaki akumulator będzie dla Ciebie najlepszy?

W ofercie handlowej masz do wyboru cztery typy akumulatorów. Każdy pracuje w innej technologii.

  • akumulatory kwasowo-ołowiowe przeznaczone są do samochodów osobowych wszystkich typów, szczególnie zaś dla modeli starszych i z podstawowym wyposażeniem
  • akumulatory srebrowo-wapniowe montowane są w samochodach o zaawansowanej elektronice.
  • akumulatory EFB wypełnione są płynnym kwasem i montowane są do aut z systemem Start&Stop. Są najmocniejszymi ogniwami dostępnymi na rynku
  • akumulatory AGM stosowane są w mocnych autach z systemem Start&Stop. To nowoczesne akumulatory z możliwością doładowywania energii podczas hamowania auta.

Co najważniejsze, w punktach specjalizujących się w sprzedaży akumulatorów można nabyć model o umiarkowanych rozmiarach, ale znacznej mocy. Przyjęło się bowiem, że im akumulator jest większy, tym ma większą moc rozruchową. Nie zaleca się jednak jazdy z akumulatorami niepasującymi do miejsca ich montowania. Stwarza to niebezpieczeństwo przemieszczania się urządzenia pod maską, samoczynnego odłączenia zasilania i nagłej utraty mocy samochodu.
Zauważyć należy również, że nie zawsze mocny akumulator jest dobry dla słabszych samochodów. Niewykorzystywanie możliwości ogniwa prowadzi bowiem do jego degradacji i utraty właściwości.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Rynek motoryzacyjny obfituje w firmy, które prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań. Warto jednak postawić na znane, popularne i sprawdzone marki. Bosch, Varta, Exide, Centra, Braille, Steel Power wyróżniają się swoją niezawodnością i wśród tych firm warto szukać akumulatora dla swojego auta.
Wybierz dobrze, bowiem od tego zależy komfort Twojej jazdy.

Jeżeli masz problem z akumulatorem a co za tym idzie odpaleniem auta – zachęcamy do skorzystania z naszej usługi – awaryjnego uruchomienia auta.