czerwony mercedes

Jeśli twój samochód zawsze ma wyglądać świetnie, jeśli jego lakier musi być idealny, a na nadwoziu nie może być nawet punktu rdzy, powinieneś zastosować powłoki lakiernicze. Ich rodzaje, zalety oraz wady opisaliśmy poniżej.

Piękny lakier nie tylko można oglądać w salonie samochodowym, zaraz po lakierowaniu, czy tuż po nałożeniu nowych powłok. Nowoczesne technologie wychodzą naprzeciw ochronie nadwozia i trwałemu, idealnemu wyglądowi auta.

Płynny kryształ

To nowoczesna powłoka, która zdaje się podbijać rynek krajowy. Stosuje się ją na szybach, lustrach oraz nadwoziu samochodów. Środek ma zapobiegać zamarzaniu szyb nawet do – 47 stC. Dodatkowo zmniejsz przyczepność błota, wody oraz śniegu. Wszystkie ewentualne zabrudzenia można łatwo usunąć z lakieru. Płynny kryształ odświeża kolor lakieru, nadaje blask karoserii oraz tuszuje mikrouszkodzenia. Płynny kryształ chroni metalowe części przed rdzą, a szybie nadaje wyjątkową przezroczystość.
Wszystko dzięki wysokiej hydrofobowości środka i tworzeniu mocnej i trwałej powierzchni, odpornej na ścieranie.

Powłoka ceramiczna

Powłoka ta jest nowoczesną technologią ochrony lakieru, bardzo porównywalną z płynnym kryształem. Powłoka jest jedną z trwalszych na rynku motoryzacyjnym. Nakłada się ją cienką warstwą. Reaguje ona chemicznie z lakierem samochodu zasklepiając się mocną skorupą na powierzchni. Jest hydrofobowa, nadaje powłoce wyjątkowy połysk i charakteryzuje się wyjątkową trwałością. Producent daje na nią gwarancję idealnej ochrony przez minimum 5 lat.
Dzięki stosowaniu powłoki ceramicznej nadwozie chronione jest przed działaniem skrajnych temperatur, środków żrących, soli drogowej, chemii stosowanej przy kosmetyce samochodowej.
O ile jednak płynny kryształ można nakładać samodzielnie, powłokę ceramiczną musimy nałożyć w warsztacie. Nie jest to wymuszone skomplikowanym procesem, a jedynie nieodwracalnymi skutkami nieumiejętnej pracy ze środkiem. Jako, że powłokę można niemal zedrzeć czy zetrzeć papierem ściernym, jakiekolwiek poprawki w trakcie nakładania powłok są praktycznie nie do naprawienia.

Folie kryształowe

To produkt posiadający liczne zalety stosowania. Nawet ich samodzielne naklejanie nie powinno sprawić nikomu kłopotu, choć, oczywiście najlepsze efekty uzyska się w warsztacie lakierniczym.

Jakie są zalety stosowania folii kryształowych?

Folię kryształową można zakładać na cały samochód lub tylko na jego części. Przy częściowym nakładaniu folii najczęściej wybierana jest strefa bikini, full front, lampy, wnęki klamek, parapet oraz progi wewnętrzne. To kosz od 500 zł do 2500 zł. Najdroższa jest opcja full front.
Folia kryształowa chroni lakier przed zarysowaniami, ulega samoregulacji nawet na słońcu i jest chemicznie odporna. Folia uwydatnia kolor oraz dodaje mu połysku. Powłoka naniesiona w specjalistycznym warsztacie ma 10-letnią gwarancję.

Niewidzialna wycieraczka

Niewidzialna wycieraczka dotąd była zarezerwowana dla lotnictwa. Dzięki zastosowaniu tego środka woda, śnieg i zanieczyszczenia szybko schodziły z szyb lub były łatwo zmywalne. Wszystko dzięki powstawaniu powierzchni hydrofobowej oraz zwiększeniu wyrównania powierzchni szyby. W samochodach niewidzialna wycieraczka, w niektórych przypadkach ogranicza lub wyklucza użycie wycieraczek. Jest to szczególnie związane z prędkością poruszania się pojazdu. Jadąc już 60 km/h z szyb samoczynnie wydostaje się 60% wilgoci. Niewątpliwą zaletą środka jest możliwość samodzielnego nanoszenia.
Niestety efekt używania niewidzialnej wycieraczki utrzymuje się jedynie 4-8 tygodni. Później szyba wymaga oczyszczenia i ponownego naniesienia środka.
Nie trzeba więc nieustannie woskować samochodu, aby utrzymać jego nienaganny wygląd, ochronić lakier oraz ułatwić sobie czyszczenie karoserii. Wystarczy zastosować którąś z powyższych metod. Każda, niezależnie od kwoty, jaką dysponujemy, sprawdzi się praktycznie.