wypadek samochodowy

Dla kierowców jesień bywa niebezpieczna. Zmieniająca się pogoda przysparza wiele problemów. Liście na drodze mogę powodować niekontrolowane poślizgi, dziury w jezdni zasłonięte kałużami mogą uszkodzić felgi, opony czy układ wydechowy. Warto przygotować samochód do drugiej połowy roku.

Jesienią pogoda znacznie się pogarsza. Stwarza zagrożenia na drogach. Opadłe liście, zmienna pogoda, gorsze warunki jazdy, a nawet kłopoty ze skupieniem uwagi, mogą być realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jazdy.

Jakie są jesienne zagrożenia?

Jesień wizualnie jest piękna. Jeśli jesteś jednak kierowcą wiesz, że jesienna jazda wymaga uwagi, koncentracji i umiejętności. Na drodze czeka wiele zagrożeń. Zwykła kałuża może być niebezpieczna, kupka liści może wprowadzić samochód w poślizg. Jesienią często spotykany jest aquaplaning.

Opady i zalegająca woda

Woda nie tylko przyspiesza powstawanie punktów korozyjnych. Na jezdni wydłuża drogę hamowania, zakrywając dziury może pośrednio doprowadzić do poważnych uszkodzeń auta.

  • Ponadto pod wpływem wody mogą popękać rozgrzane tarcze hamulcowe
  • Katalizator, który zostanie zalany, może dostać szoku termicznego i przestać działać
  • Zalane przewody dostają zwarcia, co unieruchamia samochód
  • Woda zagraża alternatorowy
  • Zalany komputer przy automatycznej skrzyni biegów może zostać całkowicie rozregulowany
  • Ponadto zakamuflowane wodą dziury mogą uszkodzić opony samochodu, felgi oraz układ wydechowy

Aquaplaning

Proces nazywany aquaplaningiem występuje, jeśli samochód wpadnie w poślizg i między jezdnią a oponą utworzy się poduszka z cienkiej warstwy wody. Najczęściej ma to miejsce na nagrzanej powierzchni, torach tramwajowych, w koleinach czy w gładkim asfalcie lub betonowym podłożu. Ponadto szczególnie narażone na aquaplaning są samochodu z nadmiernie szerokimi oponami oraz jadące z nadmierną prędkością.

Opadłe liście

Liście zalegające na drodze są śliskie. Ponadto zakrywają dziury w jezdni. Mogą nie tylko wprowadzić samochód w poślizg. Dziura w drodze może spowodować oberwanie układu wydechowego, uszkodzenie opon i felg. Przy jeździe na warstwie liści zawodny bywa nawet ABS czy stabilizator jazdy.

Wiatr

Szczególnie niebezpieczne są boczne, wilgotne wiatry, które potrafią zmienić tor jazdy samochodu. Jeśli dodatkowo droga jest wilgotna i samochód traci przyczepność, w każdej chwili może dojść do kolizji. Szczególnie więc wyjeżdżając z obszaru zabudowanego, powinniśmy przygotować się do zetknięcia ze ścianą wiatru.

Skrócony dzień

Skrócony dzień nie tylko usypia nasz refleks, sprzyja rozdrażnieniu i rozkojarzeniu. Każdy chce szybciej dojechać do domu, a więc jeździ agresywniej i mniej uważnie. Wiele samochodów ma też źle ustawione światła, a więc oślepia osoby jadące z naprzeciwka. Szybciej na żerowanie wychodzą też dzikie zwierzęta poza obszarem zabudowanym. Po zmroku trzeba więc jeździć ze zdwojoną uwagą.

Nie pomaga też ospałość, depresja, ogólne zmęczenie. Również jesienne przeziębienia nie są najbezpieczniejszą opcją dla kierowców. Załzawione oczy, leki obniżające koncentrację czy spadki ciśnienia to tylko nieliczne z wielu zagrożeń.

Przy skróconym dniu niebezpieczni na drodze są również piesi i rowerzyści. Ich złe oznakowanie sprzyja wypadkom.

Jak jeździć jesienią?

Po przeczytaniu powyższych punktów można by przypuszczać, że jesienią i zimną najlepiej nie wsiadać za kierownicę. Tymczasem wystarczy odpowiednio przygotować samochód. Zmienić mu opony, zadbać o dobre ustawienie świateł. Ważny jest sprawny układ hamulcowy, amortyzatory, sprawne urządzenia elektryczne, elektrotechniczne oraz akumulator. Jesienią trzeba też zmienić płyn chłodniczy, płyn w spryskiwaczach, płyn hamulcowy, olej.

Dobrze przeprowadzony w warsztacie przegląd przed sezonem zimowym pozwoli na zminimalizowanie skutków jesiennych zagrożeń na drogach.