auto na lawecie

Bezpieczne holowanie samochodu, może zapewnić nam jedynie profesjonalna Pomoc Drogowa. Jeśli mamy możliwość samodzielnego transportu auta do mechanika, warto wiedzieć, jak prawidłowo to zrobić.

Jeśli jesteś uczestnikiem zderzenia, mało kiedy możesz samodzielnie odjechać samochodem z miejsca zdarzenia. Uszkodzenia samochodu, nawet te najmniejsze, powinny być niezwłocznie obejrzane przez mechanika samochodowego. Ukryte usterki samochodu mogą bowiem stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dalszej jazdy.

Kodeks Drogowy, w rozdziale 5, dokładnie wskazuje, kiedy i w jaki sposób samochód powinien być holowany. Warto zapoznać się z tymi punktami.

Jeśli holowanie to konieczność

Przy uszkodzeniu samochody holowanie go do mechanika jest niezbędne. Mało kiedy poleca się skorzystanie z liny holowniczej samochodu wspierającego. Uznaje się, że najlepszym wyjściem jest skorzystanie z fachowej Pomocy Drogowej. Zazwyczaj, jednostki współpracujące z Policją, same przyjeżdżają na miejsce zdarzenia. Jeśli nie ma to miejsca, warto skontaktować się z tym punktem, który posiada odpowiednio dostosowane lawety transportowe oraz inne urządzenia holownicze, typu wózki.

Warto wybrać firmę, która ma własny warsztat, parking i nieposzlakowaną opinię dobrego profesjonalisty. Nieznane firmy, w ostateczności, powinny być jedynie środkiem zapobiegawczym. Skąd więc wiedzieć, którą firmę wybrać? Najlepsze wyjście to być przygotowanym. Mieć spisanych kilka numerów telefonów z trasy, którą się poruszamy. Kto jednak robi coś takiego? No właśnie niewielki odsetek kierowców. Zawsze więc można poprosić Policję o polecenie pomocy drogowej.

Kto zapłaci za lawetę?

Skorzystanie z profesjonalnego holowania wiąże się jednak z kosztami. Przy konieczności naprawy samochodu każde dodatkowe wydatki nie są pożądane. Niektórych kosztów można jednak uniknąć. Wśród nich opłaty za Pomoc Drogową.

Kiedy sprawca kolizji płaci za lawetę?

W myśl Kodeksu Cywilnego art. 361 § 2, który stanowi, iż:

W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.”

za lawetę zapłaci sprawca wypadku. Koszt holowania to bowiem uszczerbek majątkowy, strata rzeczywista, element zmniejszający majątek poszkodowanego. Warto o tym wiedzieć, bowiem ubezpieczyciele, mimo iż są zobowiązani do zwrotu kosztów holowania, robią jednak to wyjątkowo niechętnie. Warto więc skorzystać, jeśli jest taka możliwość z Umowy Przelewu, rozliczanej z ubezpieczycielem sprawcy wypadku. Niektóre, wyspecjalizowane Pomoce Drogowe, mają taką opcję. Warto o tym pamiętać!

telefonowanie w czasie zaladunku auta

Jeśli możemy holować samochód samodzielnie

Istnieje kilka sytuacji, w których możemy samodzielnie holować samochód przy pomocy linki holowniczej. Jeśli samochód nie jest mocno uszkodzony i jeśli laweta nie może szybko przyjechać na miejsce zdarzenia, a my mamy na tyle małe usterki, że możemy sami dojechać do mechanika. Innych możliwości nie ma. Samochód musi mieć możliwość bezpiecznego poruszania się do najbliższego warsztatu. Jakiekolwiek uszkodzenia układu jezdnego wykluczają go z tej możliwości.

Co musimy mieć, aby bezpiecznie zaholować samochód do mechanika?

Do holowania samochodu musimy mieć podstawowe wyposażenie to umożliwiające. Potrzebujemy liny holowniczej o nieprzekraczalnej masie całkowitej uciągu 3,5 t i długości 4-6 m – dla samochodów osobowych. Niezbędny jest również trójkąt ostrzegawczy.

Oba elementy można kupić na każdej stacji benzynowej, choć powinny być na wyposażeniu każdego pojazdu.

Jak przygotować samochód do holowania?

Żeby bezpiecznie holować nasze auto, musimy umieścić trójkąt ostrzegawczy po lewej stronie samochodu. Najlepszym miejscem jest tylna szyba lub tylny błotnik. Trójkąt musi być doskonale widoczny, a więc niczym przesłonięty.

Przy holowaniu trzeba mieć włączone światła pozycyjne. Nie można holować auta na światłach awaryjnych, bowiem dla innych uczestników ruchu jest to informacja, że przed nimi jest pojazd stojący.

Lina holownicza musi być przyczepiona do samochodu tak, aby nie doszło do jej samoczynnego odczepienia. Najlepszym miejscem zaczepu liny jest hak holowniczy albo uszy holownicze. Niewskazane jest zakładanie zaczepów na zderzak, wahacze itd.

Jak więc bezpiecznie holować samochód?

Przede wszystkim, dla zachowania bezpieczeństwa podczas holowania, za kierownicą samochodu holowanego musi siedzieć kierowca doświadczony.

Lina holownicza musi być dobrze napięta. Szczególnie podczas ruszania sprawia to, że samochód holowany nie jest szarpany, a więc nie ma możliwości dodatkowego uszkodzenia jego przedniej części.

Istotna jest też umiejętność hamowania, szczególnie pojazdem holowanym – samochód uszkodzony musi hamować mocniej, aczkolwiek nie szarpnięciem.

Podczas jazdy, samochody złączone liną traktowane są jako jeden pojazd. Każde manewry muszą być więc sygnalizowane przez oba samochody.

Jazda powinna odbywać się na najbardziej zewnętrznym pasie ruchu. Jeśli jest taka możliwość, warto wybierać drogi boczne lub o słabym natężeniu ruchu.

Na pewno trzeba mieć łączność z kierowcą holującym. Tutaj idealnie sprawdza się sygnalizowanie manewrów umówionymi znakami, bowiem łączność telefoniczna może zmniejszać bezpieczeństwo jazdy.

oglądanie w parze załadunku na lawetę

Nie zawsze można samodzielnie holować samochód

Oczywiście nie każdy samochód może być przez nas holowany. Auto bez bezpiecznych zaczepów warto powierzyć Pomocy Drogowej. Tak samo, jak w przypadku znacznego uszkodzenia pojazdu, głównie układu jezdnego.

Poza tym nie holuje się samochodów z automatyczną skrzynią biegów.

Holowanie nie jest takie proste

Nigdy nie wiemy, kiedy przydarzy nam się kolizja lub będziemy musieli holować samochód. Na kursach jazdy nie uczą sztuki holowania. Nie jest to przecież taka prosta sprawa. Nieodpowiednie holowanie nie tylko może być niebezpieczne. Jeśli Policja uzna je za sprzeczne z Kodeksem ,może nałożyć mandat karny nie tylko na kierowcę auta holowanego, ale również na holującego.

Dobrym wyjściem jest więc wykupienie autocasco zapewniające darmowe holowanie lawetą i korzystanie z Pomocy Drogowej.